Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Στο ματς τίτλου οι Nikea Lions!

Στο ματς τίτλου οι Nikea Lions!

Οι Nikea Lions, κάνοντας φοβερό ξεκίνημα στο ματς, κέρδισαν τον Γ.Σ. Κυψέλης με 58-50 στον ημιτελικό του Challenge League του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης, για να πάρουν την πρόκριση για τον τελικό της διοργάνωσης όπου και θα διεκδικήσουν από τους Big Ballers το τρόπαιο!

Γ.Σ. ΚΥΨΕΛΗΣ – NIKEA LIONS 50-58
(3-15, 24-35, 37-43, 50-58)

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για τους Nikea Lions που μπήκαν στο παρκέ και μετά από μία βολή του Διαμαντόπουλου για τον Γ.Σ. Κυψέλης έτρεξαν σερί 0-15 εγκλωβίζοντας πλήρως τους αντιπάλους τους και θέτοντας από νωρίς τις ισορροπίες στο ματς. Ο Ξανθάκης έβαλε 7 πόντους στο σερί, ο Πετράκης είχε 4 και ο Μιχόπουλος με τον Αλειφέρη σκόραραν κι αυτοί για να πάει το ματς στο 1-15. Το σερί διέκοψε ο Ζαΐμης στο τέλος της πρώτης περιόδου για το 3-15.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Διαμαντόπουλος μπήκε με τρίποντο για το 6-15, για να απαντήσει ο Πετράκης. Δύο τρίποντα ξανά από Διαμαντόπουλο και Τράντζα έφεραν το ματς στο 12-20, ενώ ο Διαμαντόπουλος ήταν ασταμάτητος στην περίοδο, 14-20. Οι Nikea Lions με τον Μιχόπουλο και τον Πετράκη έφτασαν στο 14-24, αλλά ο Τράντζας με τον Διαμαντόπουλο έγραψαν επαναληπτικό γύρο από τα 6.75 μέτρα για το 20-26. Οι Nikea Lions απάντησαν ξανά, με τον Νικολαΐδη και τον Φυρό έφτασαν στο 20-30 για το νέο διψήφιο προβάδισμα, αλλά ο Διαμαντόπουλος έβαλε 6 ακόμα πόντους (17 πόντους στην περίοδο!) για να μειώσει σε 26-32 το παιχνίδι! Όμως, ο Φυρός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και το ημίχρονο έκλεισε στο 26-35.

Στην επανάληψη οι Nikea Lions ανέβασαν και πάλι τη διαφορά, με τρίποντο του Ξανθάκη και δύο καλάθια από τον Φυρό πήγαν στο 27-42. Όμως, ο Γ.Σ. Κυψέλης απάντησε με σερί 10-0 για να μπει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης. Ο Τράντζας έβαλε 5 πόντους, ενώ ο Αργυρόπουλος πρόσθεσε κι αυτός 4 για το 37-42, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 37-43 από τον Ξανθάκη.

Στην 4η περίοδο ο Διαμαντόπουλος με τον Τριαντάφυλλο έφεραν το ματς στο καλάθι, 41-43, με τον Γ.Σ. Κυψέλης να πλησιάζει τόσο κοντά για πρώτη φορά μετά το 1-2 στο ματς. Οι Nikea Lions αντέδρασαν σωστά, ο Φυρός με τον Ξανθάκη σκόραραν για το 41-47, αλλά ο Ορφανουδάκης απάντησε με τρίποντο, 44-47. Μετά τις βολές του Φυρού, ο Τράντζας έφερε το ματς στο 47-49, αλλά στο τρίλεπτο ήρθε ο Πετράκης με καλάθι και φάουλ για να δώσει ανάσα στους Nikea Lions, 47-52. Ο Αλειφέρης σκόραρε για το 47-54, με τον Γ.Σ. Κυψέλης να απαντά και με 1:34 για το τέλος του ματς να μειώνει με Ορφανουδάκη και Τράντζα σε 50-54. Ο Ξανθάκης είχε 2/2 βολές στο 1:15 για να κρατήσει τους Nikea Lions σε απόσταση ασφαλείας, ενώ μετά από δύο χαμένα σουτ του Γ.Σ. Κυψέλης στα 58 δευτερόλεπτα ο Ξανθάκης έγραψε άλλες 2/2 βολές που έμελλε να γράψουν και το τελικό σκορ στο ματς, 50-58, με τους Nikea Lions να παίρνουν το εισιτήριο για τον τελικό.

Για τους νικητές ο Ξανθάκης είχε 17 πόντους, ο Φυρός 16 και ο Πετράκης 12. Για τον Γ.Σ. Κυψέλης ο Διαμαντόπουλος είχε 22 πόντους και ο Τράντζας 14.

Γ.Σ. Κυψέλης (Σιδηρόπουλος Γ.): Σιδηρόπουλος Γ., Ζαΐμης Α. 2, Τράντζας Π. 14 (3), Τριαντάφυλλος Θ. 2, Σταθόπουλος Κ., Ορφανουδάκης Μ. 6 (2), Διαμαντόπουλος Β. 22 (3), Αργυρόπουλος Ν. 4.

Nikea Lions (Κοτρώνης Κ., Ξανθάκης Ν.): Παστρομάς Ν., Μιχόπουλος Η. 4, Φυρός Γ. 16, Μεταξάς Β. 1, Νικολαΐδης Δ. 2, Ξανθάκης Ν. 17 (2), Μεταξάς Χ. 2, Πετράκης Σ. 12, Αλειφέρης Η. 4.